• info@prefabrikhanem.com
  • 0212 909 33 92

HABER DETAYI

Aralık 26, 2020 12:48 pm

Tam Yapı Güvenliği İçin Çelik Konstrüksiyon

Tam Yapı Güvenliği İçin Çelik Konstrüksiyon

Çelik konstrüksiyon bir yer inşa ederken en temel yapıların başında gelmektedir. Binanın dış görünüşü ve fiziki görünümüyle birlikte sağlam temelleri olması için mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Sağlam binaların oluşması hem doğa hem de insanlar açısından oldukça önemli olan bir faktördür. Sağlam binalar oluşturulurken ise çelik yapılar ve gerekli tüm malzemeler ile destekli bir temel oluşturulması en önemli önceliktir.

Yapılar inşa edilirken temeli desteklemek amacı ile kullanılan çelik konstrüksiyon genel olarak bir yapı tekniğidir. Bir yapı tekniği olan çelik konstrüksiyon çerçeveye bağımlı olan herhangi bir zemin, çatı ya da duvarları destekleyip sağlamlaştırmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu tekniğin gelişmesi ise günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve şehirlerin her yerinde bulunan çok katlı binaların ve gökdelenlerin oluşturulmasını mümkün kılmıştır.

Çelik Konstrüksiyon Montajı Nasıl Yapılır

Çelik konstrüksiyon prefabrik yapılar arasında değerlendirilen ve hem zamandan tasarruf edilmesini sağlayan hem de yapıların daha güvenilir bir hale gelmesini sağlayan yapı inşa tekniğidir. Binaların ve yapıların güvenilirliği açısından oldukça önemli bir yere sahip olan bu tekniğin montajı için ise birkaç teknik kullanılmaktadır. Çelik konstrüksiyon montaj teknikleri incelendiğinde ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Bükme- Modern: Çelik konstrüksiyonun tasarım olarak gelişmiş eğriler ile oluştuğu bilinmesi gerekmektedir. Bu eğrilerin ise mimari teknikler neticesinde eğilip bükülerek modern tekniklerle harmanlanarak bina desteğini sağlamasıdır.
  • Kaplama: Çelik konstrüksiyon malzemelerin kaplanarak oluşabilecek korozyon ya da diğer tüm sorunlara karşı korunmasına imkan sağlamaktadır.
  • Kumlama: Kumlama yöntemi ile yüzeyler temizlenerek aynı zamanda kaynak, boyama ve diğer hizmetler için hazırlanmasını sağlamaktadır.
  • Kesme: Yapının imalatından önce kullanılacak olan çeliğin kesilmesi ile oluşan kesimler işlemi daha işleyişli bir hale getirmiş olacaktır.

Çelik Konstrüksiyonun Ev İçin Sağladığı Avantajlar

Çelik konstrüksiyon binanın ya da yapının daha sağlam ve güçlü olması ile birlikte birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Hem sağlam temeller oluşmasını sağlayan hem de sınırsız avantajı beraberinde getiren bu teknik ise son zamanlarda daha da çok kullanılmaya başlanılmıştır. Dışarıdan gelen seslere karşı yalıtım oluşturması gibi pek çok avantajı bulunan bu yöntem giderek daha da sık kullanılmaktadır.

Yapıların sağlamlığı ve güvenliği açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan bu yapı tekniğinin sağlamış olduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Birçok avantaj sağlamakla birlikte yapıların depreme karşı oluşturduğu sağlamlık ve dayanıklılık, hata ihtimalinin düşük oluşu, basit bir şekilde monte ediliyor oluşu, bütçeye olan faydası ve tasarruflu bir teknik oluşu, yıldırıma karşı koruma oluşturması en önemli avantajlar arasında değerlendirilmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Ev Fiyatları

Çelik konstrüksiyon ile oluşturulmuş olan evlerin çelik yapı ile ortaya koyulması nedeni ile oldukça sağlam ve dayanıklı bir hale geldiği bilinmesi gerekmektedir. Birçok önemli öncüle göre farklılık göstermekte olan bu fiyatlar ise genel olarak alıcılara uygun bir fiyat olarak belirmektedir. Binaların hem sağlamlığı hem de diğer yapılara kıyasla daha uygun olması ise bu tekniğe olan yöneliminin artmasında en önemli etken olarak ortaya çıkmaktadır.

Çelik konstrüksiyon ile ortaya koyulmuş olan evler oda sayısına ya da diğer tüm kriterlere göre farklılık göstermektedir. Belirli öncüllere göre farklılık göstermiş olsa da genel olarak en az 120.000 TL gibi bir satın alınabilmekle birlikte bu fiyat 330.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Kişilerin belirlemiş olduğu kriterlere uygun olarak ortaya çıkacak olan bu fiyatlar ise değişiklik göstermektedir.

Tam Yapı Güvenliği İçin Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon Çalışma Yöntemi Nedir?

Çelik konstrüksiyon son zamanlarda sıklıkla kullanılmakta olan bir yapı tekniğidir. Bu işlem uygulanırken ise belirli istenilen şekillere getirilmiş olan çelik kesitler “I” şeklini almaktadır. Bu şekilde ayarlanmış olan bir kolunun ise iki geniş ve yayvan flansının yapının basıncına dayanmak için kiriş üzerindeki flanslara kıyasla daha geniş olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

İstenilen şekle getirilmiş olan çelik kirişler ise yapının sütununa cıvata ya da dış bağıntılı elemanlar ile bağlanmıştır. Bağlanmış olan bu çelik kirişler sayesinde ise merkezi bir ağ meydana getirilmiştir. Oluşturulan bu ağlar ise genel olarak yapının yüksek katlara kadar çıkması ve bu katların sağlamlaşması için gereken desteği vermekle yükümlüdür.

Çelik Konstrüksiyonlu Evlerde Yalıtım

Çelik konstrüksiyon ile yapılmış olan evlerin nasıl bir yalıtım sistemine sahip olduğu birçok alıcı ve inşaat ile ilgilenen kişiler için merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu yapı tekniği ile üretilmiş olan evler de diğer geleneksel yöntemler ile üretilmiş olan evler gibi birçok yalıtım yöntemi ile döşenebilmektedir. Talep edilen tüm yalıtım tarzları ile evlerin yalıtım sistemini kurmak ise mümkündür.

Evlerdeki yalıtım ise birçok alıcı tarafından en önem verilen konuların başında gelmektedir. Diğer geleneksel yöntemler ile üretilmiş olsa da çelik konstrüksiyon yöntemi ile üretilmiş olsa da evlerdeki yalıtım sistemi talebe göre değişik istenilen yöntem kullanılabilmektedir. Bu durum ise yapı tekniğinin farklı olması ile ilişkili bir durum değildir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.