• info@prefabrikhanem.com
  • 0212 909 33 92

HABER DETAYI

Eylül 5, 2020 4:14 pm

İmarsız Arsaya Prefabrik Yapılır Mı?

İmarsız Arsaya Prefabrik Yapılır Mı?

Prefabrik yapıların bu denli popüler olmasının sebepleri arasında şüphesiz güvenlikli ve ekonomik olması sayılabilir. Kullanıcılar tarafından bu sebeple prefabrik yapılar trend haline gelmiştir. Geleneksel yapılara ikame oluşturan prefabrik yapılar belirli izinler dahilinde yapılmalıdır. Yapı ruhsatı alabilmek için ise yapının bulunduğu arsanın imarlı olması gerekmektedir. Peki imarsız arsaya prefabrik yapılır mı? Bu sorusunun cevabını irdeleyelim. Tarla özelliğine sahip bir toprak parçası olarak ifade edilen imarsız arsalara yapı konabilmesi için belirli şartlar gerekiyor. Tanımda ifade ettiğimiz tarla tabiri ise bu toprak parçasının sadece ekilip biçilebileceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple pek çok kişi tarafından yatırım yapılırken imarı olan arazilere yönelim yaşanmaktadır.

İmarsız Arsaya Prefabrik Yapabilmek İçin Gerekli Şartlar

İmarsız arsaya prefabrik yapılabilir mi sorusunun cevabını herkes merak ediyor. Bu tarz bir yapı için;

  • Arsanın cephesinin yola bakması
  • Şayet arsa yol cepheli değil ise yol tedarik edilmesi
  • Yol tedarik edilemiyor ise arsaya prefabrik yapılamayacağı
  • Kadastro cephesi olan arsalar için imar oranının yüzde 5 olduğu
  • Yine kadastro cepheli evlerin sadece 250 metre karelik olabileceği
  • Bağlı bulunulan belediyelerden arsanın sorgulatılması

Geleneksel yapılar ile prefabrik yapılar kanunlarımız gereğince aynı çerçevede değerlendirilmektedir. Bu sebeple aranan şartlar da aynı olacaktır. Arsa cephesi yola bakmıyor ve yol tedarik edilemiyor ise ev yapımına izin verilemeyeceği gibi kadastro cephesi olanların yapabilecekleri evin metre karesi ve imar oranı da yine belirli sınırlar ile belirlenmiştir.

Prefabrik Yapı Mevzuatı Ne Diyor?

Yönetmelikler ve imar kanunlarında prefabrik yapılar ile ilgili tüm detaylar açıklığa kavuşturulmuştur. Bunun için sadece kanunlara bakmak dahi yeterli olacaktır. Prefabrik yapılar bilindiği gibi fabrikalarda ön üretimli olarak imal edilmektedir. Amaçlarına uygun olacak şekilde konforlu ve yaşam alanı olmaya uygundur. Aynı zamanda bakım koşulları da yüksek maliyetler içermemektedir. Modern teknikler kullanılarak fabrikalarda ön üretimli olarak imal edilen bu yapılar ruhsat ve ekleri dahilinde imara uygun bir şekilde yapılabilir. Mevzuat gereği bu yapılar farklı bir kategoride değerlendirilmediğinden dolayı şartlara uygun halde yapı hazırlanması gerekmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.