• info@prefabrikhanem.com
  • 0212 909 33 92

HABER DETAYI

Aralık 26, 2020 12:42 pm

Hızlı Kurulumlu Prefabrik Okul ve Hastane Yapıları

Hızlı Kurulumlu Prefabrik Okul ve Hastane Yapıları

Prefabrik okul ya da hastane son yıllarda birçok yerde üretilerek halkın hizmetine sunulmuş olan pratik yapılardır. Beton yapılara kıyasla daha kısa bir sürede inşa edilebilen ve bütçe açısından tasarruflu olan bu yapıların sadece ev ve çalışma ortamı değil halkın ortak kullanım alanı olan okul ya da hastane gibi ortamlarda da kullanılmaya başlandığı görülmektedir.

Özellikle acil ihtiyacın olduğu dönemlerde kısa bir sürede üretilerek hizmete sunulmuş olan bu yapılar hem zamandan hem de nakitten tasarrufu mümkün kılmaktadır. En güvenilir yapılar arasında değerlendirilen prefabrik yapı birçok kişinin bulunduğu ortak alanlarda da sağlamlığına olan güven ile hizmete sunulmaktadır.

Prefabrik Okul ve Hastane Kullanım Avantajları

Prefabrik okul ya da hastaneler son zamanlarda dünya genelinde ve beraberinde Türkiye’de de en sık tercih edilen yapılar arasında değerlendirilmektedir. Uzun yıllar boyunca kullanım garantisinin verildiği bu yapıların tercih eden kişilere sağlamış olduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlar göz önünde bulundurulunca ise prefabrik yapıların kullanım sıklığının artış nedeni anlaşılmaktadır.

Prefabrik yapılar ev, ofis gibi kişiye ya da o ortama özel olarak üretilen yapılar olduğu gibi okul ya da hastane gibi yüzlerce hatta binlerce kişinin de aynı anda kullanabileceği yapılar olarak değerlendirilmektedir. Masraf bakımından daha tasarruflu olması, sağlam ve oluşabilecek afetlere karşı üstün bir koruma kalkanı oluşturması, taşınabilir olması, uzun yıllar kullanılabilir olması gibi pek çok yönü ile avantajlar oluşturmaktadır.

Prefabrik Okul Çeşitleri Nelerdir?

Prefabrik okul tıpkı prefabrik evler gibi pek çok tasarım seçeneği ile üretilerek öğrencilerin zevkle kullanacağı yapılar haline getirilebilmektedir. Şehirler ya da metropollere özel olarak üretilebilen devasa büyüklük ve tasarıma sahip olan prefabrik okullar bulunduğu gibi daha az kişinin kullanımına yönelik olan yapıların da üretildiği bilinmektedir.

Talep ve ihtiyaçlara yönelik üretilecek olan bu okulların içine istenildiği takdirde yine prefabrik yapıya sahip olan eğlence alanları, oyun mekanları ve zaman geçirilebilecek birçok ortam oluşturulabilmektedir. Hem düşük masraflı olması hem de istenilen her yapıya yönelik bir tasarım ile üretilmesi de kişilerin bu yapıları tercih etmesine en büyük etken oluşturmaktadır. Okulların içerisine yine talebe uygun bir şekilde kütüphaneler, çalışma odaları, derslikler ve farklı tasarımlar yapılarak özelleştirilebilmektedir.

Prefabrik Okul ve Hastane Fiyatları

Prefabrik okul ve hastanelerin oluşturulmasında gereken bütçe birçok kişi tarafından merak edilerek bilgi sahibi olunmak istenmektedir. Okul ve hastanelerin evlere kıyasla çok daha büyük olması bu yapıların üretiminde gerekecek olan bütçenin de artacağı anlamına gelmektedir. Okul ya da hastanelerde özel olarak bölümlerin açılması ve tasarımların daha çeşitli bir şekilde yapılması da fiyatları etkileyecek olan en önemli belirteçlerdendir.

Prefabrik okul ya da hastanelerin tüm bu farklı tasarım ve ihtiyaçlarına yönelik fiyatlarının değişik boyutlara ulaşacağı bilinmesi gerekmektedir. Özellikle hastanelerin içerisinde yer alması gereken birçok laboratuarlar, revir binaları, kan toplama merkezleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri, acil servis bölümlerinin olması yapıların fiyatına etki eden hususlardandır. Bu işlemleri yürüten şirketlere ulaşarak istenilen yapıya ve tasarıma yönelik oluşacak fiyatların alınması ise en doğru çözüm yolu olarak belirecektir.

Hızlı Kurulumlu Prefabrik Okul ve Hastane Yapıları

Prefabrik Okul Tasarımında Önem Verilmesi Gereken Hususlar

Prefabrik okul birçok öğrencinin aynı anda orada bulunması ve kalabalık bir ortam olmasından kaynaklı olarak dikkat edilmesi gereken ve bu hassasiyet ile üretilmesi gereken yapılardır. Güvenilirlik ve sağlamlığından emin olunan yapıların inşa edilmesi oldukça önemli olan bir husustur. Dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar ise genel olarak şu şekildedir:

  • Tasarlanacak olan yapının sürekli olarak değişim halinde olan eğitimin ihtiyacını karşılayan bir kapasitede olması gerekmektedir.
  • Sadece ders değil sportif aktivitelerin de yapılabileceği ve öğrencilerin bu doğrultuda rahat edebileceği yapılar olması gerekmektedir.
  • Okulun bulunduğu konuma uygun bir şekle sahip olması gerekirken aynı zamanda hem yönetim hem de öğrencinin beklentisini karşılaması gerekmektedir.
  • Yapı tasarlandıktan sonraki harcamaların da belirli sınırlarda tutulması amacı ile binanın yalıtım, aydınlatma ve diğer sistemlerinin sağlamlığından emin olunması gerekmektedir.
  • Okul içerisinde bulunan her kişi ve canlının güvenliğinin sağlanmış olması ve güvenilir olmayan ortamın kesinlikle üretilmemesi hem insani hem de çalışma prensipleri açısından en önemli faktördür.

Prefabrik Okul Ve Hastane Projesi Yapım Aşaması

Prefabrik okul ya da prefabrik hastane gibi önemli projelerin hayata geçirilmesi için belirli prensiplere sahip olarak sistemli bir şekilde çalışılması hayati bir önem taşımaktadır. Birçok kişinin ortak olarak kullanacağı bu projelerin yapım aşaması ise şu şekilde olması gerekmektedir:

  • Proje: Nasıl bir araziye kurulacağı kaç kişiye hizmet verileceği gibi tüm kriterler göz önünde bulundurularak proje çizilmesi gerekmektedir.
  • Üretim: Çizilen projenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelerin üretimine geçilmesi gerekmektedir.
  • Nakliye: İhtiyaca yönelik olan malzemelerin sağlıklı bir şekilde herhangi bir zarar görmesini engelleyerek nakil edilmesi gerekmektedir.
  • Montaj: Düzgün ve sağlıklı bir şekilde nakli gerçekleştirilen malzemelerin tüm güvenlik kurallarına dikkat edilerek özenle montaj edilip kullanıma hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.