• info@prefabrikhanem.com
  • 0212 909 33 92

HABER DETAYI

Ekim 30, 2020 8:05 pm

Dünyanın En Yüksek Prefabrik Gökdeleni

Dünyanın En Yüksek Prefabrik Gökdeleni

Dünyanın En Yüksek Prefabrik Gökdeleni Hangisidir?

ADDP mimarlık stüdyosu tarafından 56 katlı bir gök delen tasarlanmıştı. Singapur’da inşa edilen bu gökdelenlerin yanı sıra Prefabrik Prefinished Volumetrik İnşaat şirketi tarafından prefabrik gökdelen inşa edilmesine karar verildi. Yüksek katlı ve konut tipi olan gökdelen prefabrik yapı iki tip kule bloklarından oluşacak ve Singapur’da bulunan bir site içine inşa edilecek. Modern ve yeni nesil prefabrik inşaat teknikleri kullanılarak hazırlanacak olan bu gökdelen iki yüksek binadan oluşacak. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre inşa edilecek olan prefabrik yapı dört katlı apartmanların arka kısmına ve büyük yağmur ormanlarının bulunduğu ana caddeye yerleştirilecek. Firma tarafından yapılan açıklamada yeni tarihi demiryollarının elektrik kesintisine karşı destekleneceği kaydedildi.

Görenleri Hayran Bırakacak

Gökdelenler 200 metre yüksekliğine sahip olunacak. Bu sayede çok yüksek ve kullanışlı yapı çözümleri elde edilecek. Aynı zamanda birleştirilmek ve sahada istiflenmek üzere hazırlanan prefabrik yapı modüllerinin %80’i bu sayede hazırlanacak. Fabrikalarda ön üretimli olarak pek çok parçasının imal edileceği gökdelenlerin elektrik tesisatı, sıhhi tesisat, döşeme, cam, marangozluk, yalıtım gibi özellikleri ise sahada eklenecek. Yani aslında bildiğimiz prefabrik yapılar ile aynı gökdelenler inşa edilecek. Ülkemizde prefabrik yapı firmalarının genel olarak 3 kata kadar yapı inşa ettiğini biliyoruz. Ancak dünyada bir ilk olacak bu gökdelenler yağmur ormanlarının ön kısmından adeta sahiplerine el sallayacak.

200 Metre Yükseklikte Prefabrik Gökdelenler

Prefabrik yapı mantığı üremin fabrikalarda CNC tezgahlarında yapılmasıdır. Özellikle yapıların yüzde 80’î bu ortamlarda tamamlanır ve sahada müşteri taleplerine göre iç dekorasyon ve dış tasarım yapılır. Hazırlanan modüller aynı mantıkla sahada birleştirilecek. Bu sayede inşaat maliyetleri ve inşaat süreleri de büyük ölçüde azalmış olacak. Malzeme ve lojistik platformları desteği ile yapılar kontrol edilecek, hem de maliyetlerin azalması sağlanacak. Tasarım ve inşaat süreçlerinde üretim ve montaj için tasarım ilkeleri esas alınacak. Bu sebeple hükumet kontrollü bir inşa süreci yaşanacağının altını çiziyor. İnşaat verimliliğini büyük oranda artıracak olan gökdelenler prefabrik yapı tarihinde de bir ilk olacak. Fabrika ortamında kontrollü bir şekilde imal edilen modüller yüksek kaliteye sahip olacak, 56 katlı olacak olan bu ikiz kulelerde gökyüzü terasları bulunacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.