• info@prefabrikhanem.com
  • 0212 909 33 92

HABER DETAYI

Ekim 30, 2020 7:57 pm

Barselona yakınlarındaki prefabrik anaokulu

Barselona yakınlarındaki prefabrik anaokulu

Barselona Yakınlarındaki Prefabrik Anaokulları

İspanya’nın Bellarterra kentinde mimarlar Eduard Balcells, Ignasi Rius ve Daniel Tigges tarafından ahşap görünümlü prefabrik okul tasarlandı. El Tiller Waldorf Steiner anaokulu şık tasarımı ile dikkat çekiyor. Beton bina görünümleri yerine huzur veren ve çocuklar için eğitici bir alan olan bu anaokulu yüksek bir caddede yer alıyor. Etrafında küçük bir köy varmış gibi düzenleme ve alt yapı çalışmaları yapılan bu okul çocukların gözdesi olmakla birlikte natürel görünümü ile velilerin de dikkatini çekiyor. Barselona yakınlarında bulunan bu anaokulu oluşturulması için dava evvel oluşturulmuş bir siteden modüler parçalar elde edildi. Anaokulu ise tamamen prefabrik paneller ile kaplanmıştır.

Prefabrik Yapılarda Eğitim

Prefabrik okul olarak rahatlıkla kullanılan bu yapılar kısa inşa süreçleri, düşük işçilik maliyetleri ile eğitim sektörüne de çözüm oluyor. İç ve dış yalıtımları yapılmış olan bu yapı paneller ile kaplanmıştır. Panellerin üst kısımlarına doğal bir görünüm elde edilmesi için çam çıtaları yerleştirilmiştir. Dikey ve yatay olarak yerleştirilen bu çıtalar eve farklı bir hava katmıştır. Ahşap sıcaklık işlemi verilerek daha mukavemetli hale gelmiştir ve gümüş gri rengine boyanmıştır. Mimarlık firmaları tarafından ahşap liflerin ısınma ve yalıtım özelliği sayesinde kışın soğuğuna karşı da önlem alındığı belirtiliyor. Ahşap pencere pervazları oldukça derin olan camlar oturmanın yanı sıra mükemmel bir depolama alanına dönüşmektedir.

Prefabrik Okulda Eğitim Keyfi

Oyun alanı amacı ile kullanılan zemin kat da oldukça aydınlık. Bunun yanında üst katta derslikler bulunuyor. Alt kata salonun yanında bir de idare odaları eklenmiş. Prefabrik okul içinde basit bir düzen kurulmuş olsa da uygun maliyetle eğitim için bina ihtiyacı da ortadan kaldırılmış. Modern görünümü ile dikkat çeken bu okul çocuklar sınıflara doğru ilerledikçe onlara mükemmel bir görünüm armağan ediyor. Sundurma, sınıf gibi alanlar özenle hazırlanmış. Çocuklar büyüme ve deneyimleme çağlarında ahşabın değişen renk ve yoğunluğu ile farklı bir bakış açısı kazanırken prefabrik yapı ise hızlı ve pratik çözümler sunmuştur. Görüldüğü gibi bu yapılar sadece yaşam alanı olmakla kalmıyor, çocuklar için sıcacık bir eğitim yuvası haline dönüşüyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.